Downhill team Hradec Králové

Kanadský příběh

15595555_1333426330012072_38431846_o

Tak po delší době se hlásím s nových příspěvkem, psal mi Tomáš Mihulka, že rok v Kanadě se pomalu chýlí ke konci a poprosil mě, jestli bych zveřejnil jeho příběh o první roce v Kanadě 😀 a jelikož se tam v červenci chystáme, tak je to i dobrý návod pro nás! 😀 tak se pohodlně usaďte a začínáme

Výroční zpráva

ahoj a čau a čau a ahoj. Tak si to představte, že ta paní ze třetího, co ten její muž už neužije a dcera je v Praze na těch studijích, se vodstěhovala a nechala takovou tu velkou kytku na chodbě! Představujete si to? Tak to by byl úvod.

Ty vole. Rok v kanadě je fuč. Bys ani nemrks. A proto je tu výroční zpráva. Teda pokud ji dopíšu…..

Začneme tam kde se začíná, tzn. na začátku.

Asi 438 hodinách na cestě (zasraný levný letenky :D) sem vylez z letadla, zelenej jak rybník brčálník, kruhy pod vočima a zbytky zápalu plic v plicích. Na zápal plic je prej nejhorší lítání.

První dny kempujeme po známejch, po dvou tejdnech  máme štěstí a nacházíme vlastní bejvák. Sylva hledá práci, ve mě to furt fakt hnusně chrčí, takže si  rekonvalescentuju a pokukuju po okolí. Bydlíme v north vancouveru, 2 ulice pod náma moře, nad náma NORTH SHORE. 3 kopce plný trailů na kolo i na hike a k tomu 3 lyžařský střediska. Kopce se zvedaj z nuly do cca 1500m.n.m.

Sylva nachází práci celkem v poho, ale moje plíce sou furt v kreši. Takže solim prachy u místního doktora Dlahy a vypadá (hlavně zní) to bledě. Sypu do sebe další antb. Rentgen je ale čistej, takže zvuk startujícího zetoru vycházející z plic ignoruju. Všehovšudy to trvalo skoro dva měsíce než sem byl uplně pojízdnej. To to začíná.

Po výbrusu a nicasilu dejchacích trubek se vše v dobré obrací a nabírá to ty správný dvoutaktní otáčky. Mám práci (sehnal sem ji za 3,5hodiny :D), kupuju káru, bajka, lyže…… Teď to teda nějak vohrnu a vemem to šupem, hezky tématicky…..

Počasí tady není třeba řešit: pokud se zrovna nacházíš v létě nebo nějak okolo- si vem kraťasy, pokud je to jakýkoli jiný období, vem si kurva několik pláštěnek. Chčije furt, od půlky kopců většinou sněží. Souhr vločkovejch srážek za minulou zimu ve whistleru je 13 metrů…..15595743_1333428303345208_842620225_o

Bike:

Ty vole jako. Pokud nechceš lítat celý léto ve whistleru, sjezďáka tady nepotřebuješ. Naopak bych řek, že na ty nejlepší a nejhezčí traily  musíš šlapat. A je toho tady STRAŠNĚ MOC.

North shore: 3 kopce- cypress, mt. fromme, mt. seymour. Jsou hodně podobný,ale každej trochu jinej. To společný: MRDAČKY po šutřech, technika jak v japonsku, většinou starý traily bez flow ne nepodobný trialu, prudký. Hodně prudký. A FURT MOKRÝ! Ale dyť to znáte z videí….Ze začátku sem na to teda čuměl a moc sem to nechápal. Chvíli trvá než si na to zvykneš a přepneš mapu do vostrý. Ale je to kurva dobrý. Krásnej les, mlha, chcanec….má to svoje! Čumte na fotky třeba.

15555225_1333427823345256_1612264809_o

Squamish: Jedna z mejch nejoblíbenějších lokalit. Nejzelenější les, co sem kdy viděl. Najdeš tady všechno, skály, prudkost, technika, skoky a dokonce i trochu flow!

Squamish je vůbec celej skvělej. Trčí nad ním 500 metrů vysoká skála se jménem CHEAF. Ráj lezců. Pak bikový traily, 3 řeky na pstruhy i lososy , orlí rezervace, nádherný jezera na koupání, MOTOKROSOVÝ ENDURO TRAILY, neustálej vítr na kite, squamish je sen…… jen tam najít práci 😀

Je tady tolik míst, že se to nedá popsat. Co mi utkvělo v paměti – tak nejlepší trail co sem kdy jel.  Je to ve Vernonu, ve vnitrizemí. Dlouhej snad 10km, nahoře prudkost, skály, zima, technika a končíš v savaně mezi uschlou trávou na prachu a dvojákách….15608598_1333433333344705_299243226_o

Jinak jak tady jezdíš pořád nový traily, tak se neustále jenom hecuješ. Výsledek za tuhle sezonu v mým okolí: žebra, utržená klička, 2x zápěstí, kotník, 15 stehů v holeni, 20cm díra v koleni a JÁ sem přihodil ještě jedny žebra navrh.

Lyže: Koupil sem LINE SFB s chodícím vázkem. Jezdíme většinou do menšího střediska – Hemlock Valley, pár sjezdovek, hodně místa na freeride a permice na den za 50 babek.. Jednou po sypání potkávám místňáky, ukazujou mi nejlepší místa, pak mi pučujou výbavu a šlapeme ven z areálu, dobrý jak párek.

Na jaře čekáme na dobrej den a pak jedem do toho whistlá teda když to každej řiká teda…..Co je dobrý: nahoře napadlo 30 čísel a je to tady obrovský, takže trvá dost dlouho než se to všechno rozjezdí, nacházim hezký stopy a je to fajn. Co neni fajn je cena: 130 dolarů za den a taky dost lidí u lanovek…….

Kopce nad náma: Cypress, Mt.Seymour, Grouse mountain. Platí stejný pořekadlo: lidí jak sraček. O víkendu do areálu nelez. Radši vem lyže a pásy a běž do lesa……

+ několik set nedotčenejch vrcholků hor v okolí 😀  Nějakou si vyber a běž.

15502829_1333433353344703_496463392_o

Příroda:

Přemejšlim jak to nejlíp popsat. Tu rozlohu.

Cedule u silnice v čechách popisující vzdálenost k nejbližší vesnici
Horní vrzákov 2km
Roupov 5km
Chcánky 6.5km

Cedule v kanadě popisující vzdálenost k nejbližší vesnici
kelowna 270km
vernon 450km
Revelstoke 700km

A mezi tim NIC. Teda z hlediska osídlení. Jinak hory, řeky, lesy, močály, pouště, savany, deštný pralesy, medvědi, pumy a jiná zvířena.

15554790_1333424496678922_1065848705_n

Život:

Bydlim v north vancouveru, což je parádní místo. Je to za mořem, na úpatí hor a když chceš jet z centra vancouveru, musíš jet MHD-trajektem. Je to takový skoro samostatný městečko. Z bytu na traily to mám 15 min autem, nebo do lesa na běhání, sou tady rokle, řeky, přehrada, vodopády spousta věcí co můžeš dělat. A všechno do půl hodiny od baráku. HLAVNĚ nemusíš do centra.

Protože to je psycho. Prostě velkoměsto, mrda lidí, auta všude, semafory po 100 metrech. Downtown vancouveru je takovej bussines class, mrakodrapy a pracháči. Stačí ale popojet o pár ulic dál a seš najednou v nejhorší čtvrti severní ameriky – hastings. Čtvrť smradlavejch vysmaženejch sociálů, bezďáků a dementů. Silnej zážitek ve dne, natož pak v noci.

Vemeš MHD a po pár zastávkách seš v číně. Čínský nápisy, nerozumíš ničemu, protože doma z čaje nečteš. V krámech sušený velrybí šourky, na ulicích jedni z nejhorších řidičů ever. Čínani sou dost prachatý a trochu to tady kurvěj. Za posledních 5-10 let stouply ceny nemovitostí tak, že si normální člověk nemá šanci koupit byt, natož barák…nehledě na čínskou povahu, jdou prostě za úspěchem přes mrtvoly…

Práce. Souvísí to s prvním bodem. Jedno jesi seš modrej nebo bílej. Buď seš dobrej a máš práci nebo seš debil a nemáš práci. Zajímavý je, že ikdyž bys měl nejnižší možnou mzdu, což je nějakejch 11 dolarů na hodinu, tak se furt dá docela s prachama vyžít. Jakože máš na bydlení a jídlo……

Já stavim baráky ze dřeva, což mám i vystudovaný a dělal sem to i předtim. Děláme kolem moře, máme firemní loď a jezdíme si po zálivu a stavíme. Jo, je to krásný.  Pobalíš nářadí a než přijede loď, skočíš si párkrát do moře kufr z mola. V létě. V zimě to je brutal. Vichr jak blázen nonstop, déšť, sníh, mokro, voda. Potřebuju bejt vodotěsnej.

15608781_1333424416678930_539334911_o

Přemejšlel sem nad největšíma rozdílama mezi životem tady a v čechách.

Vztah mezi lidma. Je tady tolik národností, že to je neuvěřitelný. Nikoho nesere, že nemluvíš plynně anglicky, protože tady tolik lidí nemluví anglicky, že na to sou všichni zvyklý. „Jó já sem vole z Ulánbátaru, kolik chceš jablek?“ kanaďani (kdo je vlastně kanaďan?) peršani, indové, poláci, češi, madaři, němci, čínani, japonci a já nevim co všechno.  Všichni vedle sebe. Nebejt peršanů, tak nemám co žrát, maj nejlevnější zeleninu.

Zastavme se eště u toho kdo je vlastně kanaďan….s někým se bavíš a řiká jo, já sem kanaďan, moje babička ale furt bydlí v maďarsku nebo je táta z norska nebo máma z indie atd. Když se tady narodíš, tak seš kanaďan. Nebo když hraješ jednu z tisíce hokejovejch lig, co tady je a sleduješ u toho baseball, americkej fotbal, basketball a vlastně všechny sporty co dávaj v televizi. Tak, se podle mě, pozná pravej kanaďan. Voni to hrozně žerou.

Lidi na sebe sou příjemný. Někoho potkáš a von se usměje a zeptá se jak se máš, co děláš a tak. Jednoduchý.

A co je po mě nejlepší: pátek. mrkneš na předpověď. Bude dobrý počasí na chození po horách? bude chcát takže na ryby? Bude sněžit takže lyže? nebo prostě kolo bez ohledu na počasí? nebo sea kajak? Nebo kajak na řece? lezení? Kite? cokoli?………

Na závěr chči říct, že nechci aby to vyznělo tak, že tady je to nejskvělejší a všechno vostatní je na hovno. Rozhodně nemějte schízu, že ste v čechách. Kanada byl vždycky můj sen a sem rád, že sem tady. To je celý. Kdybych nebyl tady, sem v rakousku. Prostě tak to je.

Vy naopak můžete bejt třeba rádi, že ste spokojený tam kde ste (třeba), máte blízko rodinu, kámoše a nemusíte bydlet na druhý polokouli 😀 Prostě si to udělejte takový, jaký to chcete mít.

Koukněte na fotky, ty vám řeknou víc. A medvědy sem viděl 4.

North shore traily: http://www.nsmba.ca/trail-maps

FOTKY: http://wotoman.rajce.idnes.cz/

7 Responses

 1. Jó tak tomu rozumím moc pěkný.

  Prosinec 22, 2016 at 11:18

 2. Muhahááááááááá https://www.youtube.com/watch?v=x2UPwp201k0

  Leden 17, 2017 at 23:14

 3. a huhaháááá https://www.youtube.com/watch?v=4oF5nwOZriY

  Leden 17, 2017 at 23:33

 4. třetí neplatí už tu byl ale tenhle ne https://www.youtube.com/watch?v=Q0cIDGulcJA

  Leden 17, 2017 at 23:35

 5. velmi dobře tomboy , potěšilo že sem někdo zavádí pojmy jako nikasil,dvoutakt…. : ) jinak rybolov,dřevostav,fr na čemkoli – zápis do mýho hero listu tě nemine : )

  Leden 19, 2017 at 16:18

 6. jinak kdyby se někdo v sobotu nudil , doporučuju omrknout zabijáky na ledu http://www.speedwayfakta.cz/2017/01/startovni-listiny-vikendoveho-sampionatu/ seeya

  Leden 19, 2017 at 16:20

 7. avatar
  Marek Mrňák

  chinese DH pitcho

  https://www.youtube.com/watch?v=oiFd3G8qELU

  Únor 27, 2017 at 10:48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*